پرتقــــال
بهمن 21, 1397

لیمـــو تــــرش

 
 

English name

Lemon

Scientific name

Lemon

Türkçe ismi

Limon
 

طبیعت

عده ای لیموترش را دارای طبیعتی سرد و تر و عده ای دارای طبیعتی سرد و خشک می دانند.

ترکیبات شیمیایی

هر 100 گرم میوهٔ خام حاوی آب حدود 90 گرم، پروتئین گرم، هیدرات های کربن 8 گرم، خاکستر 0.3 گرم، کلسیم 26 میلی گرم، فسفر 16 میلی گرم، آهن 0.6 میلی گرم، سدیم 2 میلی گرم، پتاسیم 183 میلی گرم، تیامین 0.04 میلی گرم، رایبوفلاوین 0.02 میلی گرم، نیاسین 0.1 میلی گرم، ویتامین های 20A ،P واحد بین المللی و 53C میلی گرم است.

خواص درمانی

لیموترش قدرت دفاعی بدن را با افزایش فعالیت گلبول های سفید بدن بالا می برد و این میوه مقوّی قلب، خنک کنندهٔ سیستم عصبی و سمپاتیک می باشد. اثر مدر، ضد رماتیسم و نقرس، ضد سم، ضد اسکوربیت‌‌ داشته و همچنین رقیق کننده، تصفیه کننده و بند آوردهٔ خون و... می باشد. مسکّن، آرام بخش، ضد تشنّج و ضد باکتری بوده و در تب های صفراوی مفید است. لیمو ترش در اثر ویتامین P و اشعهٔ رادیواکتیو موجود در آن، مویرگ ها را تمیز و باز می نماید و با پاکسازی رگ ها، عامل اصلی پیری را از بین می برد.

در بیماری های عفونی مختلف (ریوی، مربوط به روده و ...)، مالاریا، یرقان، نارسایی کبد و لوز المعده، بی اشتهایی، استفراغ، سوهاضمه، بلع هوا، آب آوردن شکم، دیسانتری، تیفوئید، اسهال، واریس، رماتیسم، نقرس، عرق انسا، رسوبات ادراری و صفراوی، چاقی، بالا بودن فشار خون، هموفیلی، خونروی ها(خون آمدن از بینی)‌، خونروی های معده و روده، وجود خون در ادرار و سرطان و ... اثرات مفید ظاهر می کند. در پرورش اندام و رشد ماهیچه ها اثر خوبی دارد. از فلج کودکان و سستی و کهولت در بزرگسالی جلوگیری می کند.

در استعمال خارجی در رفع گریپ، سینوزیت، آنژین، التهاب مجاری گوش، خونروی از بینی، التهاب مخاط دهان و زبان، آفت، ورم پلک و کنارهٔ آزاد آن، ضایعهٔ ناشی از سرمازدگی که بیشتر در انگشتان و پاشنهٔ پا حاصل می شود‌، زخم های عفونی، شکننده شدن ناخن ها، رفع چربی صورت و تأمین لطافت دست،مؤثر است.

پوست لیموترش، مقوّی بادشکن و دانه های آن، ضدکرم و تب بر است. جوشاندهٔ پوست لیموترش، سرفه را تسکین داده، معده را تقویت نموده و سوء هاضمه را برطرف می سازد.

مالیدن پوست لیموترش بر روی پوست، در درمان اگزما و جوش مؤثر است. اگر پوست لیمو ترش و پوست پرتقال به اندازهٔ مساوی کوبیده شده و به صورت ضماد خارجی در گلو استفاده شود، گواتر را درمان میکند.

اسانس لیمو، باسیل ابرت(مولد تیفوئید) و استافیلوکوک را در 5 دقیقه و باسیل لفلر‌(مولد دیفتری)‌ را در 20 دقیقه خنثی می کند و محلول 0/2% آن، از تکثیر باسیل توبرکلوز (سل) جلوگیری به عمل می آورد.

تذکر

برای اعصاب، سرفه و اشخاص سردمزاح مضّر است و زیاده روی در خوردن آن بخصوص با معدهٔ خالی، روده ها را ضعیف می کند و موجب بروز دل پیچه می شود.