پرتقــــال
بهمن 21, 1397
موز
بهمن 18, 1397

جعفــــری

 
 

English name

Parsley

Scientific name

Parsley

Türkçe ismi

Maydanoz
 

طبیعت

جعفری دارای طبیعتی بسیار گرم و خشک است

ترکیبات شیمیایی

جعفری حاوی هیدرات کربن، پروتئین، آب، کلسیم، چربی‌، خاکستر، فسفر، آهن‌، سدیم، پتاسیم‌، تیامین‌، رابیوفلاوین‌، نیاسین، گلوکز سمی به نام آیی این، لوتئولین، کاروتن، کلروفیل، ید، ویتامین های E،C،Aو PP می باشد.

خواص درمانی

جعفری گیاهی مغذّی و اشتهاآور است که باعث رشد کودکان می گردد. استسقا، اسهال، بواسیر خوبی و بادی را درمان می کند. جوشاندهٔ آن، محلّل است و کم خونی را برطرف می نماید. گرفتگی صدا را برطرف کرده و دل دردهای فصلی را تسکین می دهد.

جعفری ادرار آور بوده و ضدالتهاب است و مانع آرتریت روماتوئید شده و ورم مفاصل تواْم با درد را درمان می کند. برای درمان بیماری آسم و تنگی نفس و نزله های ریوی بهتر است که خشک آن همراه با شیر، صبح به صورت ناشتا میل شود. جعفری به هضم غذا کمک می نماید و همچنین تب بر و مفید در دفع سنگ کلیه می باشد.

مالیدن آب دم کردهٔ جعفری برای لکه ها و جوش های صورت مناسب است و رنگ پوست صورت را روشن می نماید.

فلاونوئیدهای موجود در جعفری مخصوصاَ لوتئولین(luteolin) مانع تخریب سلول های ناشی از رادیکال های آزاد اکسیژن می شود. جعفری ظرفیت آنتی اکسیدان بدن را بالا می برد و مانع سرطان روده، دیابت، آسم و گرفتگی عروق می گردد. بتاکاروتن موجود در جعفری، در بدن تبدیل به ویتامین A شده که منجر به تقویت ایمنی بدن می گردد که به آن ویتامین ضدعفونت نیز می گویند.

جعفری منبع خوبی از اسید فولیک بوده و موجب تبدیل هموسستئین به مولکول های بی خطر می شود، درنتیجه موجب سلامت رگ ها می گردد. اسید فولیک موجود در آن، در پیشگیری از بیماری های قلبی و دیابت مفید بوده و مادهٔ مغذّی در تقسیم سلول ها می باشد و در پیشگیری از سرطان روده و دهانهٔ رحم مؤثر است. از سوی دیگر این گیاه، ضد اسپاسم بوده و در سیستیت و سوزش ادرار درمان کننده است و افزایندهٔ شیر مادران می باشد. روغن جعفری در کمک به حل مشکلات دوران یائسگی کاربرد دارد.

 

تخـــــم جعفــــری :

تخم جعفری نیز دارای طبیعتی گرم و خشک است که ضد نفخ، تمیز کنندهٔ شریان ها، ادرارآور، قاعده آور و درمان کنندهٔ تب نوبه می باشد و جهت سقط جنین به صورت شیاف کاربرد دارد

تذکر

خوردن جعفری در کسانی که ضعف کلیه و مشکل کیسهٔ صفرا دارند، خوب نیست. همچنین در دوران بارداری و شیردهی نباید بیش از حد مصرف شود.