بید
دی 25, 1397
افزایش قوای جنسی و نعوظ و جلوگیری از پروستات
آبان 23, 1397

زوفا

 
 

English name

Hyssop

Scientific name

Hyssopus officinalis

Türkçe ismi

Çördük (Zufa) otu
 

طبیعت

زوفا متعلق به تیرهٔ نعناعیان بوده و دارای طبیعتی گرم و خشک است.

ترکیبات شیمیایی

زوفا حاوی گلوکوزیدی به نام هیوسپین، کولین، لاکتون، فیتوسترول و ... است.

خواص درمانی

زوفا مانند نعناع بادشکن، مقوّی معده و اشتها آور می باشد.اثر نیرو دهنده، محرّک، آرام کننده، ضد افسردگی و ضد صرع دارد و یک ضد ویروس قوی محسوب می شود. در درمان سرماخوردگی، سرفه و ناراحتی های برونش بخصوص آسم، بیماری سل، نزله های زکامی همراه با خشونت صدا و ترشّحات رطوبی فراوان مفید است و یک خلط آور خوب محسوب می گردد. زوفا چون خاصیت تحریک کنندگی دارد، لذا در بیماری های برونشی باید بعد از برطرف شدن احتقان و التهاب دستگاه تنفس استفاده شود.


از خواص دیگر زوفا، مدر بودن آن است که هم مدّر ادرار و هم حیض است، لذا مصرف آن در دوران بارداری، موجب سقط جنین می شود.


ضمناً در رفع کم خونی دوران پریود، تأخیر پریود ناشی از ضعف بدن، رماتیسم کهنه، عوارض کرم آسکاریس، احساس چنگ زدگی در سینه، خنازیر، یرقان و آب آوردن انساج مؤثر شناخته شده است.
امروزه تحقیقات به عمل آمده، زوفا را یک داروی مؤثر در HIV معرفی می نمایند.


در مصارف خارجی به صورت غرغره، برای رفع درد گلو و ورم لوزه ها مفید است و به صورت ضماد، در تحلیل ورم های گرم و ضماد مخلوط با سرکهٔ آن، برای تحلیل ورم های سرد و خون مردگی در پلک چشم استفاده می گردد.

تذکر

اسانس زوفا بر پیاز مغز تیره اثر می گذارد و لذا مصرف بیش از اندازه موجب عوارضی چون صرع، لرزش و تشنج می باشد و مضر کبد نیز است و کسانی که پرولاپس دریچهٔ میترال دارند، نباید از این گیاه استفاده نمایند. مصرف آن در دوران بارداری، موجب سقط جنین می شود.

مصلح

صمغ عربی یا انار ترش.